Pension                      Restaurace

Kam v okolí na výlet

Informační turistická centra v okolí

  • Trutnov  Sdružení pro turistické informační centrum Krakonošovo náměstí 72 Tel.: 499 818 245, e-mail : vesely@trutnov.cz  www.trutnov.cz
  • Dvůr Králové nad Labem  Městské informační centrum, Náměstí T.G.Masaryka 2 Tel.: 499 321 742, e-mail : info@mudk.cz  www.dvurkralove.cz
  • Vrchlabí  Hlavní informační středisko Správy KRNAP, Nám.Míru 223 Tel.: 499 421 474, e-mail : his@krnap.cz   www.krnap.cz
  • Vrchlabí   Regionální turistické informační centrum Krkonoše, Krkonošská 8  Tel.: 499 405 744, e-mail : info@krkonose.eu  www.krkonose.eu
  • Hostinné  Informační centrum Hostinné, Náměstí 70  Tel.: 499 404 746, e-mail : infocentrum@ muhostinne.cz  www.infocentrum.hostinne.info

 

Trutnovsko

Trutnovsko je krajem krásné, malebné, a zároveň divoké krajiny. Patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější místa České republiky. Kraj je na severu ohraničen Krkonošemi, které se nejen pyšní největší horou ČR Sněžkou (1602 m. n. m), ale také se na tomto území rozprostírá nejstarší národní park ČR. Krkonošský národní park vznikl v roce 1963 se sídlem ve Vrchlabí, kde se dnes také nachází nejvýznamnější muzeum a informační středisko Krkonoš. Krkonoše nabízejí optimální podmínky pro letní i zimní turistiku.

 Na jihu tohoto kraje se nachází perla barokního umění a architektury hospic Kuks a „Betlém“ s galerií Braunových soch. Nedaleko od těchto barokních skvostů leží ZOO Dvůr Králové nad Labem, která si v posledních letech získala světovou proslulost, a to díky chovu afrických kopytníku, úspěchům v odchovu afrických nosorožců a díky chovu dalších ohrožených živočišných druhů.

Trutnov

Vzdálenost 8 km

Leží na východě Podkrkonošské pahorkatiny, která je součástí celku Krkonošské podhůří v Královéhradeckém kraji. Po Hradci Králové je druhým největším městem tohoto kraje. Trutnov a jeho blízké okolí je bohaté na přírodní krásy, ale také na historické zajímavosti. Městem protéká řeka Úpa, do níž se v Poříčí vlévá Ličná. Úpa se velmi výrazně podílela na rázu zdejší krajiny. V minulosti nebyla využívána pouze jako zdroj pohonu pro mlýny a první továrny, ale měla také obrannou funkci.
První písemná zmínka pochází z roku 1260. Název města pochází z německého truten ouwe (utišená niva).  Podle jedné verze pověsti založil město pán z Trautenburgu, podle jiné verze uhlíř Trut, když svedli vítězný boj se zde sídlícím drakem. Na připomenutí této události se v městě každým rokem v květnu konají slavnosti draka.

Trutnov náměstí – zelená naučná stezka „Po stopách války 1866“ – Janská kaple – Šibeník – Trutnov náměstí
Délka 3,5 km

 Koupaliště
Letní koupaliště v Trutnově nabízí svým návštěvníkům vyhřívaný plavecký bazén o délce 25 metrů, dětský bazén, vyhřívané laguny, tobogán, skluzavku, hřiště pro plážový volejbal a nohejbal, stoly pro stolní tenis, půjčovnu sportovních a plaveckých pomůcek, trampolíny, dětská hřiště, občerstvené a další služby.

Otevírací doba:
červen, září – denně 9.00 – 19.00
červenec, srpen – denně 9.00 – 20.00 
www.trutnov.cz

 

Mladé Buky

Tato obec patří k jedněm z nejstarších obcí v podhůří Krkonoš, i když podle trutnovského renesančního kronikáře byla založena na začátku druhého tisíciletí našeho letopočtu.  Téměř celá obec leží v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Mladé Buky jsou a vždy byly spíše průmyslovou obcí. Na počátku průmyslové revoluce zde byla postavena první mechanická tkalcovna ve Střední Evropě. Dnes se zde nacházejí především menší výrobní provozovny stavebních prvků a nábytku.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1355, kdy byla považována za panství trutnovského hradu.  Historie je v této lokalitě doložena dvěma zaniklými tvrzi různých majitelů, které poprvé spojil do svého vlastnictví Jan Stoš z Kounic. V roce 1500 byly připojeny Janem Zilvárem k vlčickému panství. Páni na Vlčicích a město Trutnov se v dalších staletích střídali v držení Mladých Buků.
www.obecmladebuky.cz

 

Pevnost Josefov

PODZEMNÍ CHODBY A LAPIDÁRIUM

Podzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí obranného systému Jaroměře. V době svého vzniku (18. Století) byly dlouhé téměř 45 km a představovaly tak asi nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá asi 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost. Vedle poutavého výkladu průvodce přispívá k romantické a tajuplné podzemní prohlídce i osvětlení ručními lampami se svíčkami. Vlastní prohlídka trvá asi 45 minut.
www.pevnostjosefov.cz

 

Zámek Ratibořice a Babiččino údolí

První zmínka o Raribořicích pochází z konce 14. Století, kdy v místech zvaných Na Starých Ratibořicích stávala tvrz Vaňka ze Žampachu. Zámek, Staré bělidlo a Rudrův mlýn jsou pak známé především díky spisovatelce Boženě Němcové a jejímu dílu Babička a stejně tak díky postavě kněžny K.V. Zaháňské.

Prostřednictvím Babičky, líčící život prostého českého lidu a jeho vrchnosti v první třetině minulého století, vešel ratibořický zámek do naší i světové literatury, a proto je v paměti a srdci našeho národa nerozlučně spojen s postavou babičky, Barunky, paní kněžny a komtesy Hortensie.
www.pruvodce.com/ratiborice

 

Terénní koloběžky

Cena 350,-Kč/osoba – v ceně instruktor, koloběžka, helma. Program na cca 1,5 hod. Vyzkoušejte si sjezd na terénních koloběžkách z hřebenů Krkonoš.

Lanový ADVENTURE PARK

Cena 250,-Kč/obří houpačka/osoba/skok, ostatní překážky 100,-Kč…
Lanový park s houpačkou ve výšce 17 m + skákací boty, kangoo boty a spoustu další zábavy.

Obří houpačka – stav beztíže a opojné přetížení.
Jákobův žebřík – spolupráce ve dvou, nebo třech je velmi cenná, protože bez ní se nahoru nedostanete. Jištění členy týmu nebo zkušenými instruktory.
Vertikální síť s kladinou. Přejít kládu zavěšenou ve 13 m bez jiné opory je opravdu výzva.
Bungeetrampolína – vyzkoušejte si nejrůznější akrobatické skoky bez rizika pádu.

Rafting

Cena od 690,- Kč /osoba (min. 4 osoby), celodenní program. Velmi lehký rafting vhodný i pro rodiny s dětmi na řece Jizeře.  V ceně instruktor, doprava, potřebný materiál.

Paintball

Akční oblíbená hra, při které zapomenete na všechno. Totální odpočinek a uvolnění můžete zažít při této takticky strategické hře. Vhodné pro menší skupiny.
Cena od 590,- Kč /osoba / hodina (min. 4 osoby) – v ceně zapůjčení PB zbraní, ochranný oděv, chránič očí a hlavy, střelivo 100 ks kuliček, instruktor, každá další kulička 2 Kč.

Čtyřkolky

Výlet na motorových čtyřkolkách s instruktorem – průvodce pro Vás bude zážitkem, na který se nezapomíná. Požadavkem je řidičský průkaz na automobil. Pro neřidiče je možnost se svést, čtyřkolky jsou dvoumístné.
Cena od 1990,- Kč/ osoba/ cca 60 km výlet do Podkrkonoší, cca 2,5 hod.

Tandem Paragliding

Seznamovací let na tandemových kluzákách s kvalifikovaným pilotem můžete obdivovat krásy Krkonoš. Potřebujete jenom trochu odvahy a zkusit to..
Cena od 1860,- Kč na osobu. Možnost letu je velmi závislá na počasí.

Lukostřelba

Výuka základů lukostřelby pod vedením zkušeného instruktora – není důležité trefit střed, ale vyzkoušet si něco nového.
Cena 100,- Kč / 15 minut nebo 280,- Kč /hodina (zahrnuje instruktora, vybavení)
http://ypoint.cz

Všechny tyto aktivity je nutno rezervovat předem.

 

Dvůr Králové nad Labem

ZOO 

ZOO Dvůr Králové patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoho kontinentech světa. Najdete zde největší chov afrických zvířat v Evropě.

S různými ročními obdobími se mění i podoba a program ZOO. Sváteční a klidnou atmosféru má v období Vánoc a strašidelná je v Týdnu duchů. O prázdninách se můžete vydat na prohlídku večerní ZOO. S příchodem tmy a v záři reflektorů některá zvířata ožívají a jejich přirozené instinkty se probouzejí.
www.zoodvurkralove.cz

 

Hospital Kuks

Jedinečný barokní komplex v údolí řeky Labe založený hrabětem F. A. Šporkem (1662 – 1738). Stavba Kuksu byla zahájena roku 1692 (G. B. Alliprandi). Nejprve byla vybudována na levém břehu lázeňská část při léčivých pramenech se zámkem a schodištěm. Na pravém břehu byl postaven hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a hraběcí hrobkou. Prostor před průčelím kostela a hospitalu zdobí sochy z dílny M. B. Brauna (1684 – 1738), které zobrazují alegorie Náboženství, řadu Ctností a Neřestí. Sochařská výzdoba vznikla v letech 1712 – 1731. V roce 1743 byl do hospitalu uveden řád Milosrdných bratří, který se staral o staré a nemocné chovance podle stanov Šporkovy kukské nadače. O bývalé velkorysosti a monumentalitě celého areálu podávají svědectví dokumentární rytiny, ale také zachovaný hospital s barokní lékárnou, kostelem, kaplí, zahradou s lapidáriem originálů plastik.

Přístupné s průvodcem s možností dvou tras prohlídky.
www.hospital-kuks.cz

 

Braunův Betlém

Pod širým nebem je jedinečný jak svým námětem, tak umístěním a uměleckým ztvárněním. V původně loveckém revíru ji založil majitel nedalekého Kuksu hrabě F. A. Špork. Stalo se tak po roce 1725, kdy byl ve Vídni odmítnut společný plán kukského pána a jezuitů z blízké Žirče na zřízení křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Špork se rozhodl na liknavé jezuity zaútočit pomocí plastik, které měly žirečským otcům ukázat, jak jsou ve své zbožnosti vlažní a že je to právě Špork, který Pána příkladně oslavuje. Vzniklo tak velkolepé divadlo biblických scén, jež byly doplněny výjevy ze života poustevníků, žijících na rozdíl od jezuitů v samotě a odříkání. Práce na výzdobě svěřil hrabě Špork svému dvornímu sochařovi Matyáší Bernardu Braunovi, jež je autorem známých kukských Ctnosti a Neřestí. Některé zde umístěné sochařské práce se řadí k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství.

V roce 2000 se Braunův Betlém ocitl na seznamu 100 nejohroženějších památek světa (World Monuments Watch). O rok později byl prohlášen za Národní kulturní památku.

 

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Vzdálenost 13 km, směr Trutnov – Žacléř

Stachelberg byl součástí pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu.  Jeho stavba začala v říjnu 1937, ale výstavbu přerušila Mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Za necelý uplynulý rok se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrch vybetonovat jeden bunkr.  Tvrz měla mít celkem 12 bunkrů spojených rozsáhlými podzemními chodbami. Stachelberg se začínal stavět jako největší československá dělostřelecká tvrz a celkově jako jedna z nějvětších pevností svého typu v celosvětovém měřítku.

Součástí areálu je i vyzbrojený objekt lehkého opevnění, dva rozestavěné pěchotní sruby T – S 72 a T – S 74 a naučná stezka „ Opevněné Trutnovsko“.
www.stachelberg.cz

 

Hostinné

Vzdálenost 10km, směr obec Chotěvice (od pensionu do leva)

Hostinné je malé městečko ležící v údolí Labe v Podkrkonoší. Již ve 13. století se zde obchodovalo se solí a v roce 1424 odolalo toto městečko obléhání Žižkova vojska. Bohužel v roce 1610 město vyhořelo.

Jeho vznik se datuje kolem roku 1620 a patří tak k nejhodnotnějším památkovým městům východních Čech. Centrum města je tvořeno čtvercovým náměstím, obklopeným měšťanskými domy s podloubím z 16. - 18. století.  Uprostřed náměstí se nachází raně barokní morový sloup postavený v roce 1678 a na jeho západní straně je umístěna budova renesanční radnice. Původně byla radnice gotickou stavbou z roku 1525, na renesanční budovu byla přestavěna v letech 1570 – 1600. V průčelí této budovy jsou umístěny dva obři (Ronaldové) v rukou mají štíty a meče. Historické centrum města poskytuje řadu zajímavých pohledů i přes četné požáry a povodně, kterými bylo město v minulosti zasaženo. Nejcennější památkou zde je původně raně gotický děkanský kostel Nejsvětější Trojice z roku 1280 s 53 metrů vysokou věží. Později byl přestavěn z gotické stavby taktéž na renesanční. Vedle kostela stojí renesanční děkanství z 16. století s grafity.

Zámek pocházející z 16. Století byl přestavěn na papírnu nazvanou Labský mlýn (1835). Hrad, později zámek stával na malém návrší v sousedství farního kostela na západní straně města. Zámek tvořily dvě jednoposchoďové budovy, jedna směřující ke kostelu a druhá k městu (v ní bývala kdysi pekárna a kuchyně). Na východním rohu těchto budov stále věž, jejíž horní část byla podobná radniční věži. V roce 1835 vybudovali bratři Kleslingové ze zámku a okolních budov papírnu, do které v následujícím roce zavedli jako druzí v Čechách stroje na výrobu papíru. Papírna zakoupila také Labský mlýn, po kterém dodnes nese jméno.

Nejznámějším rodákem je vynálezce hlubotisku K. V. Klíč (1841 – 1926).
Na počátku roku 2010 si město Hostinné připomínalo 750 let od jeho založení. Určit ale přesný datum založení města není jednoduché, protože bohužel nebyla zachována zakládací listina.
Na kraji města se nachází bývalý františkánský klášter svatého Františka Serafinského z let 1667 – 1689, který byl v roce 1743 přestavěn a od roku 1969 je využíván pro galerii antického umění.

 

Galerie antického umění

Nachází se zde jedinečná sbírka odlitků antických soch. Expozice představuje dokonalý průřez jednotlivými epochami vývoje antického umění. Originály naprosté většiny zde vystavených soch se nacházejí ve významných světových muzeích antiky, ale přesto zde najdeme naprosté unikáty, jejichž originály byly ztraceny nebo zničeny, a tak se s jejich kopiemy můžeme setkat pouze zde. Vystavené exempláře jsou součástí významné sbírky Univerzity Karlovy v Praze. Nejstarší část sbírky pochází ze sbírky Františka hraběte Nostice. Po druhé světové válce byla sbírka umístěna v pražském Klementinu. Tyto prostory však byly později využity pro univerzitní knihovnu, a tak sbírka byla přestěhována na zámek Hrubý Rohozec u Turnova a odtud se v roce 1969 dostala do opraveného klášterního kostela v Hostiném.

http://hostinne.ff.cuni.cz